Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φωτογραφία

Θέρμανση με θερμοσυσσωρευτες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 απαντήσεις στο θέμα

vtimo

vtimo

• Μέλος
  • 4 Δημοσιεύσεις
Γεια χαρα.
όλοι όλο απορίες ήμαστε.
Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας πριν το 80 βρήκα θέρμανση με θερμοσυσσωρευτές. Πάνω τους δεν έιχαν κανένα ταμπελάκι κανένα στοιχείο.
Τι χαρακτηριστικά θέρμανσης να λάβω υπόψη μου για έκδοση πιστοποιητικού.
Ας βοηθήσει κάποιος
Ευχαριστώ

a.patris

a.patris

๏๏๏

• Μέλος
  • 39 Δημοσιεύσεις
Οι θερμοσυσωρευτες ειναι 4-5 KW και οισυντελεστες αποδοσης ειναι 1

vtimo

vtimo

• Μέλος
  • 4 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστώ

μανος

μανος

๏๏

• Μέλος
  • 24 Δημοσιεύσεις
  • Ειδικότητα:Εν. Επιθεωρητής

Οι θερμοσυσωρευτες ειναι 4-5 KW και οισυντελεστες αποδοσης ειναι 1

συναδελφε, παρότι δεν είμαι μηχανολόγος, είναι δυνατόν να υπάρχει συντελεστής απόδοσης 1?

επίσης νομόζω ότι δεν μας ενδιαφέρει η ισχύς των θερμοσυσσορευτών αλλα μόνο ο βαθμός απόδοσης τους

a.patris

a.patris

๏๏๏

• Μέλος
  • 39 Δημοσιεύσεις

συναδελφε, παρότι δεν είμαι μηχανολόγος, είναι δυνατόν να υπάρχει συντελεστής απόδοσης 1?

επίσης νομόζω ότι δεν μας ενδιαφέρει η ισχύς των θερμοσυσσορευτών αλλα μόνο ο βαθμός απόδοσης τους

Που τις βλεπεις τις απωλειες!

Δημήτρης Στιβανάκης

Δημήτρης Στιβανάκης

๏๏๏๏๏

• Μέλος
  • 112 Δημοσιεύσεις

Που τις βλεπεις τις απωλειες!

ισως 0,5% από ενα ανεμιστηράκι 20 watt που διαθέτουν και δεν λειτουργέί και συνέχεια. το 100% ειναι σωστό συνάδελφοι!

TomA

TomA

• Μέλος
  • 3 Δημοσιεύσεις
Μου έτυχε και εμένα μια τέτοια περίπτωση. Έβαλα Ισχύ 5 KW, B.Α. = 1, Δίκτυο Διανομής = 0, Τερματικές Μονάδες = 1 και το λογισμικό όταν το κλείνω και το ξανανοιγω κολάει!!!!
Μου βγάζει κάτι ασυναρτήσιες ERROR και τέτοια!!!!!!
Καμία ιδέα κανείς ???

Επισκέπτης_TRi-phone_*

Επισκέπτης_TRi-phone_*
  • Επισκέπτης
Συνάδελφοι καλημέρα,
ομολογουμένως είναι πολύ καλό το Forum αυτό και συγχαρητήρια σ' αυτούς που το σκέφτηκαν και το υλοποίησαν

Είμαι μηχανολόγος και σχετικά με τους θερμοσυσσωρευτές έχω να σας πω τα εξής:
Η ισχύς του θερμοσυσσωρευτή αν δεν δίνεται η ισχύς του στο ταμπελάκι του εξαρτάται από τις διαστάσεις του.
Ο συντελεστής απόδοσης του λαμβάνεται μονάδα (1) όπως σε όλες τις καταναλώσεις με ηλεκτρικές αντιστάσεις π.χ. θερμοσίφωνας

GS1593

GS1593

๏๏

• Μέλος
  • 11 Δημοσιεύσεις
Καλημέρα συνάδελφοι! Έχω μια περίπτωση διαμερίσματος σε πολυκατοικία του '70 η οποία δεν διαθέτει κεντρική θέρμανση για ένταξη στο πρόγραμμα "εξοικονομώ". Το διαμέρισμα που εξετάζω θερμαίνεται με θερμοσυσσωρευτές σε όλα τα δωμάτια. Το ερώτημα είναι μπορούν οι θερμοσυσσωρευτές να θεωρηθούν ως αυτόνομο σύστημα θερμανσης ωστε ο πελάτης να ενταχθεί στο πρόγραμμα ?

Παναγιώτης

Παναγιώτης

๏๏๏๏๏๏๏

• Συντονιστής
  • 347 Δημοσιεύσεις
Ο ορισμός της αυτονομίας στην 2.1.3 του "Οδηγού εφαρμογής του Εξοικονομώ" είναι σαφής:
Για να χαρακτηριστεί το μεμονωμένο διαμέρισμα ως επιλέξιμη κατοικία προυπόθεση είναι η θέρμανση του να πραγματοποιείται με σύστημα/συσκευή τον έλεγχο του/ης οποίου/ας έχει ο ένοικος του διαμερίσματος"....

Από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης του διαμ/τος έχει τον έλεγχο της λειτουργίας των θερμοσυσσωρευτών δεν βρίσκω τον λόγο να μην θεωρηθεί αυτονομία....

1 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Google (1)